What is the heat change (KJ) when 2.31 moles of chlorine reacts with methane?
At what temperature will salt solution boil if 20 g salt (NaCl) is added to 1.5 kg of water?
Note: Remember that NaCl is a strong electrolyte and dissociates to Na+ and Cl- , respectively.
Compound X contains only carbon, hydrogen and oxygen. A 0.2000 g sample of compound X was burnt completely in a combustion vessel to yield 0.3906 g of C02 and 0.200 g of H20. Determine the empirical formula of compound X.
Learning Task 3
Determine if liquid water will spontaneously freeze at -10.00 oC? Is it spontaneous at +10.00 oC? What can you say about
the values of ΔSuniv?
Determine the number of moles of oxygen required to burn 12 moles of ethane (C2H6); 2C2H6 + 7 O2 = 4 CO2 + 6 H2O
Calculate the theoretical yield of AlF3 obtained from the reaction of 0.45 mole of Al in the reaction: 2 Al + 3F2= 2 AlF3
Consider a simple first-order reaction AB. If you start with solution of 0.1 mol/L A, it takes 20 seconds to go to a concentration of 0.025 mol/L of A. (a) What is the value of the rate constant for this reaction? (b) Calculate half-life of the reaction. Select one or more: Rate constant = 0.0693 Rate constant = 0.6930 O Rate constant = 6.9310 Rate constant = 0.0250 Rate constant = 0.1250 O Rate constant has another value Half-life = 5 sec O Half-life = 10 sec Half-life = 20 sec Half-life = 40 sec Half-life = 50 sec O Half-life has another value
computethe volume of CO2 produced at 65°C and 2.3 atm when 1.7 g of O2 is used up in the reaction:
C3H8 (s) + 5O2 (g) ——4 H2O(g) + 3H2(g)
compute for the volume of Hydrogen produced at 55°C and 1.5 atm when 3.5 g of AI is used up in the reaction:
2 AI(s)+6HCI (aq) ——2 AICI2 (aq) + 3H2(g)
If 3.6 L of HF decomposed at 65°C and 1.35 atm, what mass of SnF2 will be produced given the reaction:
Sn (s)+2 HF (g)———SnF2 (s)+H2 (g)