Question #99782

A 50.6g mass connected to a spring with a force constant of 33.1N/m oscillates on a horizontal, frictionless surface with an amplitude of 3.90cm. Calculate the total energy of the system.

Calculate the speed of the mass when the displacement is 1.10cm.

Calculate the kinetic energy when the displacement is 2.80cm.

Calculate the potential energy when the displacement is 2.80cm.

Expert's answer

As the kinetic energy at any displacement xx is 12k(A2−x2)\frac{1}{2}k(A^2-x^2)

So, 12mv2=12k(A2−x2)\frac{1}{2}mv^2=\frac{1}{2}k(A^2-x^2)

Hence, v=0.95697msecv=0.95697\frac{m}{sec}

Kinetic energy at x=2.80cmx=2.80cm

Kinetic energy=12k(A2−x2)=0.01219J=\frac{1}{2}k(A^2-x^2)=0.01219J

Potential energy at x=2.80cmx=2.80cm

Potential energy=12kx2=0.01297J=\frac{1}{2}kx^2=0.01297J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS