Question #99540
47.25g of MnO2 is reacted with 48.9g of HCl in the following reaction.
MnO2 + HCl=MnCl2+Cl2+ H20
a. what is the limiting reagent and calulate the theorerical yeield of Cl2
b. how much of the excess reagent is remaining
c if the found actual yeild is 19.65g what is the percent yeild?
1
Expert's answer
2019-12-03T08:24:20-0500

Lets first equalize the equation:


MnO2+4HClMnCl2+Cl2+2H2O;MnO_2+4HCl \rightarrow MnCl_2+Cl_2 \uparrow +2H_2O;


a) The amount of the reactants in moles is:


n(MnO2)=m(MnO2)M(MnO2)=47.25g86.94g/mol=0.544mol;n(MnO_2)=\frac{m(MnO_2)}{M(MnO_2)}=\frac{47.25g}{86.94g/mol}=0.544mol;


n(HCl)=m(HCl)M(HCl)=48.9g36.46g/mol=1.34mol;n(HCl)=\frac{m(HCl)}{M(HCl)}=\frac{48.9g}{36.46g/mol}=1.34mol;


According to the equation, the reactants must be taken in the 1 to 4 ratio. Thus, HCl is a limiting reactant.


The amount of Cl2 in moles is 0.335 mol (see equation) and the mass of Cl2:


m(Cl2)=0.335mol70.91g/mol=23.8g;m(Cl_2)=0.335mol*70.91g/mol=23.8g;


The theor. yield of Cl2 is 23.8 g.


b) If HCl is a limiting reagent, then MnO2 is an excess reagent. Lets calculate the amount of MnO2 reacted:


n(MnO2)react=0.335mol;n(MnO_2)_{react}=0.335mol;


n(MnO2)ex=0.544mol0.335mol=0.209mol;n(MnO_2)_{ex}=0.544mol-0.335mol=0.209mol;


m(MnO2)ex=0.209mol86.94g/mol=18.17g;m(MnO_2)_{ex}=0.209mol*86.94g/mol=18.17g;


c) Lets calculate the practical yield of chlorine:


γ=mact.mtheor.100%=19.65g23.8g100%=82.6%.\gamma = \frac{m_{act.}}{m_{theor.}}*100\%=\frac{19.65g}{23.8g}*100\%=82.6\%.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS