Question #99137

An experiment requires a solution that is 80% methyl alcohol by volume. What volume of methyl alcohol should be added to 200 mL of water to make this solution?

Expert's answer

The percentage of CH3OH by volume is defined as:


ϕMeOH=VMeOHVMeOH+VH2O∗100%;\phi_{MeOH}=\frac{V_{MeOH}}{V_{MeOH}+V_{H_2O}}*100\%;


We have to modify this equation:


VMeOH∗ϕMeOH+ϕMeOH∗VH2O=100%∗VMeOH;V_{MeOH}*\phi_{MeOH}+\phi_{MeOH}*V_{H_2O}=100\%*V_{MeOH};


VMeOH(100%−ϕMeOH)=ϕMeOH∗VH2O;V_{MeOH}(100\%-\phi_{MeOH})=\phi_{MeOH}*V_{H_2O};


VMeOH=ϕMeOH∗VH2O100%−ϕMeOH=80%∗200mL100%−80%=800mL.V_{MeOH}=\frac{\phi_{MeOH}*V_{H_2O}}{100\%-\phi_{MeOH}}=\frac{80\%*200mL}{100\%-80\%}=800mL.


Thus, 800 mL of pure methyl alcohol should be added to 200 mL of water.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS