Question #97050
Determine the empirical formula for the compound C=42.86% H=2.4% N=5.88% Na=9.65% O=25.75% S=13.46%
1
Expert's answer
2019-10-22T05:44:01-0400

To determine empirical formula,first divide the percentage of elements by their molar mass to find their relative number of moles

Relative number of moles of C=42.8612=3.57167C=\frac{42.86}{12}=3.57167

Relative number of moles of H=2.41=2.4H=\frac{2.4}{1}=2.4

Relative number of moles of N=5.8814=0.42N=\frac{5.88}{14}=0.42

Relative number of moles of Na=9.6523=0.419560.42Na=\frac{9.65}{23}=0.41956\approx0.42

Relative number of moles of O=25.7516=1.60O=\frac{25.75}{16}=1.60

Relative number of moles of S=13.4632=0.42S=\frac{13.46}{32}=0.42

Then divide the relative number of moles by the smallest one.

For C3.571670.42=8.5C\equiv \frac{3.57167}{0.42}=8.5

For H2.40.42=5.71H\equiv \frac{2.4}{0.42}=5.71

For N0.420.42=1N\equiv \frac{0.42}{0.42}=1

For Na0.420.42=1Na\equiv \frac{0.42}{0.42}=1

For O1.600.42=3.81O\equiv \frac{1.60}{0.42}=3.81

For S0.420.42=1S\equiv \frac{0.42}{0.42}=1

The equivalent ratio is

C:H:O:Na:S:NC:H:O:Na:S:N\equiv

8.5:5.7:3.8:1:1:18.5:5.7:3.8:1:1:1\equiv

1.9(4.5:3:2):1:1:11.9(4.5:3:2):1:1:1\approx

2(4.5:3:2):1:1:12(4.5:3:2):1:1:1\equiv

9:6:4:1:1:19:6:4:1:1:1

Hence the empirical formula will be C9H6O4NaSNC_9H_6O_4NaSN


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS