Question #95439

a muon (a subatomic particle with a mass of 1.884 × 10–25 g) traveling at 335.0 m/s. Answer in nm.

Expert's answer

according to De Broglie wavelength

wave length = planck constant / momentum

here mass of muon particle =1.884*10-28 kg

velocity =335.0 m/s so momentum will be 631.14 *10-28 kg m s-1

value of planck constant = 6.62607 * 10 -34 m2 kg s-1

thus resulting wavelength 0.01049 * 10-6 m

= 10.49 nm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS