Question #95109

Calculate the uncertainty of the velocity of an electron, if the position uncertainty is 2.52×10^-11 m.

Expert's answer

ΔχΔpx⩾h\Delta\chi\Delta p_x\geqslant h

Δχme−Δv=h\Delta\chi m_{e^-}\Delta v = h

Where me−=9.109∗10−31kg,h=6.626∗10−34J∗secm_{e^-} = 9.109*10^{-31}kg, h = 6.626*10^{-34}J*sec

Then

Δv=hΔχme−=6.626∗10−34J∗sec2.52∗10−11m∗9.109∗10−31kg=0.289∗108m/sec=2.89∗107m/sec\Delta v = {h \over \Delta\chi m_{e^-}} = {6.626*10^{-34}J*sec \over 2.52*10^{-11}m*9.109*10^{-31}kg} = 0.289*10^8 m/sec = 2.89*10^7m/sec

Answer: 2.89*107 m/sec.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS