Question #94888

Mothballs are composed primarily of the hydrocarbon naphthalene (C10H8). When 1.380 g of naphthalene burns in a bomb calorimeter, the temperature rises from 24.690 ∘C to 31.411 ∘C.

Find ΔrH for the combustion of naphthalene at 298 K. When considering phase, assume all reactants and products are at 298 K.

Expert's answer

T2-T1 =∆T = 31.411-24.69= 6.721

∆T/n= ∆H= 6.721/(1.38/128)= 623.397102.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS