Question #92187

How many moles of NaOH are there in 50cm^3 of a solution that has a molarity of 1.76?

Expert's answer

Given:

V(NaOH)=50cm3=50mL=0.05LV(NaOH) = 50cm^3 = 50mL = 0.05L

c(NaOH)=1.76molLc(NaOH)=1.76 \frac{mol}{L}

According to the equation of molar concentration, c(NaOH)=n(NaOH)V(NaOH)c(NaOH)=\frac{n(NaOH)}{V(NaOH)}

Thus, amount of NaOH in moles:

n(NaOH)=c(NaOH)⋅V(NaOH)=1.76molL⋅0.05L=0.088moln(NaOH)=c(NaOH) \cdot V(NaOH) = 1.76\frac{mol}{L}\cdot0.05L=0.088mol


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS