Question #90656

What volume of 0.205 mol/L K3PO4 solution is necessary to completely react with 126 mL of 0.0104 mol/L NiCl2?

Expert's answer

2K3PO4+3NiCl2=Ni3(PO4)2+6KCl2K_3PO_4 + 3NiCl_2= Ni_3(PO_4)_2 + 6KCl


moles of NiCl2=V⋅M=0.126L⋅0.0104molL=0.0013104 molesmoles \space of \space NiCl_2 = V \cdot M= 0.126 L \cdot 0.0104 \frac {mol}{L} = 0.0013104 \space moles


molesofK3PO4=0.0013104⋅23=0.0008736 molesmoles of K_3PO_4 = \frac {0.0013104 \cdot 2}{3}= 0.0008736 \space moles


Volume of K3PO4=nM=0.0008736moles0.205molesL=0.00426L=4.26mLVolume \space of \space K_3PO_4 = \frac {n}{M}= \frac {0.0008736 moles}{0.205 \frac {moles}{L}}= 0.00426 L = 4.26 mL


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS