Question #90416

how many kilograms of solvent must .71 moles of Kl be dissolved in to produce a 1.93 m solution?

Expert's answer

From equation for molar concentration c=nVc=\frac{n}{V} we can found volume of 1.93M solution containing 71 moles of KI:

V=nc=71mol1.93molL=36.8LV=\frac{n}{c}=\frac{71 mol}{1.93\frac{mol}{L}}=36.8L

Taking into account that the density of 1.93M solution is about 1.22 kg/L (tabulated data), mass of the solution can be found:

m(solution)=d⋅V=1.22kgL⋅36.8L=44.9kgm(solution)=d \cdot V=1.22\frac{kg}{L} \cdot 36.8L = 44.9 kg

Thus the mass of solvent can be calculated:

m(solvent)=m(solution)−m(KI)=m(solution)−n(KI)⋅M(KI)=44.9kg−71mol⋅166×10−3kgmol=44.9kg−11.8kg=33.1kgm(solvent)=m(solution)-m(KI)=m(solution)-n(KI) \cdot M(KI)=44.9kg-71mol \cdot 166 \times 10^{-3} \frac{kg}{mol}= 44.9kg-11.8kg=33.1kg


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS