Question #87251

A chemist prepares a solution of barium acetate
by measuring out
of barium acetate into a
volumetric flask and filling the flask to the mark with water.
Calculate the concentration in
of the chemist's barium acetate solution. Round your answer to
significant digits.

Expert's answer

Solution.

Since it does not say how much barium acetate was taken, we assume that 100 grams of barium acetate were taken and the volumetric flask had a volume of 300 milliliters.

M((CH3COO)2Ba) = 255.43 g/mole

V(solution) = 300 mL

C = m/(M*V)

C = 100/(255.43*0.3) = 1.30 M

Answer:

C = 100/(255.43*0.3) = 1.30 M


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS