Question #87241

1) phosphorus pentachloride is produced by the reaction between phosphine and chlorine gas. What mass of chlorine gas would be required to produce 0.015kg of phosphorus pentachloride
2) if 10g of phosphine is made to react with 15g of chlorine gas. Calculate the percentage yield if 5.5g of phosphorus pentachloride was experimentally produced

Expert's answer

1)Reaction equation:

PH3+5Cl2→2PCl5+3H2PH_3+5Cl_2\to 2PCl_5 + 3H_2

Chemical amount of phosphorus pentachloride :

n=m/M=0.015/208.22=7.2∗10−5molen=m/M=0.015/208.22 =7.2*10^{-5} mole

To determine the chemical amount of chlorine gas we make up the proportion:


x=7.2∗10−5mole5mole=2molex = 7.2*10^{-5} mole \\ 5 mole = 2 mole

The chemical amount of chlorine gas:

x=5∗7.2∗10−5/2=18∗10−5molex=5*7.2*10^{-5}/2=18*10^{-5}mole

Mass of chlorine gas:

m(Cl2)=n∗M=18∗10−5∗71=0.01278gm(Cl_2)=n*M=18*10^{-5}*71=0.01278 g


2)Find chemical amounts of phosphine and chlorine gas:


n(PH3)=mM=1034=0.294molen(PH_3)={\frac m M}={\frac {10} {34}}=0.294 mole

n(Cl2)=mM=1571=0.211molen(Cl_2)={\frac m M}={\frac {15} {71}}=0.211 mole

Chemical amount of phosphorus pentachloride is determined by the chemical amount of chlorine, because it is in the minority:

0.211mole=x5mole=2mole0.211 mole = x\\ 5 mole = 2 mole

The chemical amount of phosphorus pentachloride:


x=0.211∗25=0.0844molex={\frac {0.211*2} {5}}=0.0844 mole


Mass of phosphorus pentachloride


m=n∗M=0.0844∗208.22=17.573gm=n*M=0.0844*208.22=17.573g


Percentage yield of phosphorus pentachloride:


η=5.517.573∗100%=31.29%\eta ={\frac {5.5} {17.573}}*100\% =31.29\%


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS