Question #85944

If 7.8 grams of hydrogen reacts with 13.7 grams of oxygen to produce water, how many grams of water would be produced according to the following equation? Round your answer to two decimal places.



2H2 + O2 --> 2H2O

Expert's answer

n(H2)= 7.8g/2gmol=3.9mol/ 2 {g \over mol} = 3.9 mol

n(O2)= 13.7g/(15.99gmol∗2)=0.428mol13.7g/(15.99 {g \over mol}*2) = 0.428 mol

2H2 + O2 →\to 2H2O

n(H2O)= 2*n(O2)= 0.428*2=0.856 mol

m(H2O)=n(H2O)*M(H2O) = 0.856mol∗18.01gmol=15.42g0.856mol*18.01 {g \over mol} = 15.42 g


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS