Question #85057

Using the heat equation solve this. What mass, in grams, of aluminum fins could 2291 J of energy heat from 13.34 degrees C to 23.51 degrees C? Aluminum has a specific heat of 0.897 J/(g*degrees C).

Expert's answer

Question #85057, Chemistry / General Chemistry

Using the heat equation solve this. What mass, in grams, of aluminum fins could 2291 J of energy heat from 13.34 degrees C to 23.51 degrees C? Aluminum has a specific heat of 0.897 J/(g*degrees C).

Solution

According to the heat equation:


Q=cmΔTQ = \text{cm} \Delta T

; where QQ – heat; cc – heat capacity;


m=QcΔT=22910.897×(23.51−13.34)=251.1 (g)m = \frac{Q}{c \Delta T} = \frac{2291}{0.897 \times (23.51 - 13.34)} = 251.1 \, (\text{g})

Answer

251.1 g of aluminum fins could 2291 J of energy heat from 13.34 degrees °C to 23.51 degrees °C.

Answer provided by www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS