Question #84776

850 g of copper are heated to 175 degree celsius, then placed into water at 18 degree celsius. what mass of water is need to cool the copper to 22 degrees celsius. the water and the copper end up at the same temperature .

Expert's answer

Heat absorbed by water (Q1) = heat released by copper (Q2)

-Q1 = Q2

c1m1ΔΤ = c2m2ΔΤ

Specific heat of copper c(copper) = 0.385 J/g*C

Specific heat of water c(water) = 4.184 J/g*C

- 4.184 J/g*C *m1 (22C -18C) = 0.385 J/g*C *850 g * (22C - 175C)

m1 = 2991.7 g

Answer: 2991.7 g

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS