Answer on Question 83018 in General Chemistry
.m (Mg) = 1.10 g
V (HCl sol) = 300 mL
.c (HCl) = 0.800 M
2HCl + Mg = MgCl₂ + H₂
.a) n (H₂) = ?
.b) n (H₂) at STP = ?
.c) V (H₂) at 25 °C = ?
.a) Find the amount of substance of Mg n = = = 0.046 mol
Find the amount of substance of HCl n = C × V = 0.800 × 0.3 = 0.024 mol
Mg is limiting reagent n (H₂) = n (Mg) = 0.046 mol
.b) find the volume of H₂ at STP V = V_M × n = 22.4 × 0.046 = 1.03 L
The moles of hydrogen gas at STP have the same value that is received in a)
.c) to find the volume at 25°C or 298 K we use Gay Lussac law (p = const)
from which L
Answer provided by www.AssignmentExpert.com