Question #82336

a core ring with diameter 0f 4cm and a height of 5cm, the weight of the core ring with the undisturbed soil is 120g. the weight of the core ring with soil after oven drying for 24 hours is 105g. the volume occupied by air (Va)in the undisturbed soil sample is 16cm3. taking a particle density of the soil to be 2.65g/cm3, calculate the porosity and gravitational volume?

Expert's answer

Answer on Question #82336, Chemistry/ General Chemistry

a core ring with diameter 0f 4cm and a height of 5cm, the weight of the core ring with the undisturbed soil is 120g. the weight of the core ring with soil after oven drying for 24 hours is 105g. the volume occupied by air (Va)in the undisturbed soil sample is 16cm3. taking a particle density of the soil to be 2.65g/cm32.65\mathrm{g/cm^3} , calculate the porosity and gravitational volume?

Solution

Porosity, n=VvVtn = \frac{V_{\mathrm{v}}}{V_{\mathrm{t}}} , where VvV_{\mathrm{v}} - volume of voids (Vw+Va)(V_{\mathrm{w}} + V_{\mathrm{a}}) , VtV_{\mathrm{t}} - total volume


Vt=Vc o r e r i n g=πr2×h=π(d/2)2×h=3.14×(4/2)2×5=62.8cm3V _ {t} = V _ {\text {c o r e r i n g}} = \pi r ^ {2} \times h = \pi (d / 2) ^ {2} \times h = 3. 1 4 \times (4 / 2) ^ {2} \times 5 = 6 2. 8 \mathrm {c m} ^ {3}Va=16cm3V _ {a} = 1 6 \mathrm {c m} ^ {3}Vw=MwρwV _ {w} = \frac {M _ {w}}{\rho_ {w}}Mw=Mt−Ms=120g−105g=15gM _ {w} = M _ {t} - M _ {s} = 1 2 0 \mathrm {g} - 1 0 5 \mathrm {g} = 1 5 \mathrm {g}Vw=15g1g/cm3=15cm3V _ {w} = \frac {1 5 g}{1 g / c m ^ {3}} = 1 5 c m ^ {3}Vv=Vw+Va=16cm3+15cm3=31cm3V _ {v} = V _ {w} + V _ {a} = 1 6 \mathrm {c m} ^ {3} + 1 5 \mathrm {c m} ^ {3} = 3 1 \mathrm {c m} ^ {3}n=3162.8=0.49n = \frac {3 1}{6 2 . 8} = 0. 4 9


Gravitational volume :


ρs=MsVs=Gsρw\rho_ {s} = \frac {M _ {s}}{V _ {s}} = G _ {s} \rho_ {w}∴Vs=MsGsρw=1202.65×1=45.28cm3\therefore V _ {s} = \frac {M _ {s}}{G _ {s} \rho_ {w}} = \frac {1 2 0}{2 . 6 5 \times 1} = 4 5. 2 8 c m ^ {3}


Answer: 0.49 ; 45.28 cm³

Answer provided by www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS