Question #82114

Aqueous sulfuric acid
will react with solid sodium hydroxide
to produce aqueous sodium sulfate
and liquid water
. Suppose 53.0 g of sulfuric acid is mixed with 24. g of sodium hydroxide. Calculate the minimum mass of sulfuric acid that could be left over by the chemical reaction. Be sure your answer has the correct number of significant digits.

Expert's answer

Answer on Question #82114 - Chemistry - General Chemistry

Question:

Aqueous sulfuric acid

will react with solid sodium hydroxide

to produce aqueous sodium sulfate

and liquid water

. Suppose 53.0 g of sulfuric acid is mixed with 24. g of sodium hydroxide. Calculate the minimum mass of sulfuric acid that could be left over by the chemical reaction. Be sure your answer has the correct number of significant digits.

Solution:

H2SO4 + 2NaOH → Na2SO4 + 2H2O


n=m/Mn = m / Mn(H2SO4)=31.4 g×1 mole/98.08 g=0.32 moles;n(\mathrm{H_2SO_4}) = 31.4\ \mathrm{g} \times 1\ \mathrm{mole} / 98.08\ \mathrm{g} = 0.32\ \mathrm{moles};n(NaOH)=40. g×1 mole/40.00 g=1.0 moles;n(\mathrm{NaOH}) = 40.\ \mathrm{g} \times 1\ \mathrm{mole} / 40.00\ \mathrm{g} = 1.0\ \mathrm{moles};


1 mole of NaOH would react with 0.5 mole of H2SO4, but there's not that much.

0.32 moles H2SO4 reacts with 2×0.32=0.642 \times 0.32 = 0.64 moles NaOH, so H2SO4 reacts completely, and 1.0 - 0.640=0.360.640 = 0.36 moles NaOH will be unreacted.

0.0 g of H2SO4 will be left over.

Answer: 0.0 g.

Answer provided by AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS