Question #75956

A 37.7 mL gas sample is collected over water at 19 degree Celsius and a total pressure of 770 Torr. The mass of the gas is measured to be 68.6 mg.
A) How many moles of gas are collected? (SHOW ALL WORK)
B) What is the molar mass of this gas? (SHOW ALL WORK)

Expert's answer

Answer on Question #75956 - Chemistry - General Chemistry

Question: A 37.7 mL gas sample is collected over water at 19 degree Celsius and a total pressure of 770 Torr. The mass of the gas is measured to be 68.6 mg.

A) How many moles of gas are collected? (SHOW ALL WORK)

B) What is the molar mass of this gas? (SHOW ALL WORK)

Solution:

A) V=37.7 mL=0.037 L=3.77×10−5 m3V = 37.7 \, \text{mL} = 0.037 \, \text{L} = 3.77 \times 10^{-5} \, \text{m}^3;

T = 19 C = 292.15 K;

P = 770 Torr = 102658 Pa;

R = 8.314 J/(K·mol);

PV = nRT

n = PV/RT = (102658 * 3.77 * 10⁻⁵) / (8.314 * 292.15) = 0.0016 mol.

B) n=m/Mn = \text{m}/\text{M}

M = m/n = 68.6 / 0.0016 = 42875 g/mol

Answer: A) 0.0016 mol;

B) 42875 g/mol.

Answer provided by AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS