Question #75199

6Na + Fe2O3 --> 3Na2O + 2Fe If you are provided 200g of sodium and 250 grams of iron(III) oxide, which substance is the limiting reactant? Explain your reasoning.

Expert's answer

6Na + Fe2O3 → 3Na2O + 2Fe

n(Na) = m/M = 200g/23g/mol = 8.7 moles

n(Fe2O3) = 250g/160g/mol = 1.6 moles

The limiting reactant in a chemical reaction is the substance which is totally consumed when the chemical reaction is complete.

From our calculation, 8.7 moles of Na reacted with only 8.7/6 = 1.45 moles out of 1.6 moles of Fe2O3. Fe2O3 is the excess reactant because what was given is more than what reacted and therefore Na is the limiting reactant.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS