Answer on Question #75168, Chemistry / General Chemistry
How many grams of CaCl2 are needed to make a solution with a concentration of 3.0M from 2.25kg of water?
A. 7.5×102gCaCl2
B. 7.50kgCaCl2
C. 7.50×10−2kgCaCl2
D. All of the Above
E. None of the Above
Solution
Cm=vv;v=CmVv(CaCl2)=3×2.25=6.75(mole);m(CaCl2)=v(CaCl2)×M(CaCl2)=6.75×111=749.25(g)Answer
A. 7.5×102gCaCl2
Answer provided by AssignmentExpert.com