Question #67852

15 cm3 of 0.2 mole solution hydroxide react with 10cm3 of 0.15 mole of phosphoric acid H3PO4. Find the formula of the salt formed?

Expert's answer

Number of moles of acid and hydroxide equal:
n(H3PO4) = C·V = 0.15·0.01 = 0.0015 (moles)
n(Me(OH)x) = C·V = 0.2·0.015 = 0.003 (moles)
Thus, n(H3PO4): n(Me(OH)x) = 1:2
The balanced chemical equation is:
2 Me(OH)x + H3PO4 → Me2HPO4 + 2H2O
So the metal has a valence I, and general formula of hydroxide is MeOH.
So the formula of formed salt is Me2HPO4.

Answer: Me2HPO4.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS