Question #58030

when studying the reaction A+B--C+D, a student mixed together known concentrations A and B, the timed the appearance of D, a colored compound. the first trial contained 0.05 mol A and 0.1 mol B. the measured time was 60 sec. the second trial contained 0.1 mol A and 0.1 mol B, and the reaction took 29 sec. what is the order of the reaction with respect to A? explain.

Expert's answer

Answer on Question #58030 - <chemistry> - <general chemistry="">

When studying the reaction A+B--C+D, a student mixed together known concentrations A and B, the timed the appearance of D, a colored compound. The first trial contained 0.05 mol A and 0.1 mol B. the measured time was 60 sec. the second trial contained 0.1 mol A and 0.1 mol B, and the reaction took 29 sec. what is the order of the reaction with respect to A? Explain.

The average rate of reaction (A):


v=±ΔCΔτ=0.1−0.0560−29=0.03moll⋅secv = \pm \frac{\Delta C}{\Delta \tau} = \frac{0.1 - 0.05}{60 - 29} = 0.03 \frac{\text{mol}}{\text{l} \cdot \text{sec}}


The average rate of reaction (B):


v=±ΔCΔτ=0v = \pm \frac{\Delta C}{\Delta \tau} = 0


Answer: substance A will react longer than substance B

http://www.AssignmentExpert.com/</general></chemistry>


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS