Question #56900

4) Estimate the ethylene glycol C2H6O2 mass in gram that should be added to 12.0 L of water to produce a solution for use in a car’s radiator as antifreeze that freezes at -23.3oC. Assume the density of water to be 1.00 g/mL and Kf = 1.86oC .kg/mol.

Expert's answer

Answer on Question #56900 - Chemistry - General Chemistry

Question:

Estimate the ethylene glycol C2H6O2C_2H_6O_2 mass in gram that should be added to 12.0 L of water to produce a solution for use in a car's radiator as antifreeze that freezes at -23.3°C. Assume the density of water to be 1.00 g/mL and Kf=1.86Ckg/molK_f = 1.86^{\circ}\mathrm{C} \cdot \mathrm{kg/mol}.

Answer:

ΔTf=KfM\Delta T_f = K_f MΔTf=0C(23.3C)=23.3C\Delta T_f = 0^{\circ} \mathrm{C} - (-23.3^{\circ} \mathrm{C}) = 23.3^{\circ} \mathrm{C}M=ΔTf/Kf=23.3C/1.86C kg/mol=15.5269 mol/kgM = \Delta T_f / K_f = 23.3^{\circ} \mathrm{C} / 1.86^{\circ} \mathrm{C} \ \mathrm{kg/mol} = 15.5269 \ \mathrm{mol/kg}mEG=MmH2O=15.5269 mol/kg12.0 kg=150.3226 molm_{\mathrm{EG}} = M \cdot m_{\mathrm{H_2O}} = 15.5269 \ \mathrm{mol/kg} \cdot 12.0 \ \mathrm{kg} = 150.3226 \ \mathrm{mol}mEG=mEGMWEG=150.3226 mol62.07 g/mol=9330 gm_{\mathrm{EG}} = m_{\mathrm{EG}} \cdot M W_{\mathrm{EG}} = 150.3226 \ \mathrm{mol} \cdot 62.07 \ \mathrm{g/mol} = 9330 \ \mathrm{g}


www.AssignmentExpert.com


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS