Question #56274

Calculate the cell potential for the following reaction as written at 25.00 degrees Celsius, given that [Cr^2+]= 0.839 M and [Fe^2+]= 0.0110 M.

Cr (s) + Fe^2+ (aq) <--> Cr^2+ (aq) + Fe (s)

please help, i have gotten it wrong every time I tried, this is the fourth time

Expert's answer

Solution. To determine the cell potential, it is necessary to calculate electrode potentials. For this purpose we find values of standard electrode potentials of Cr2 +/Cr system (-0,744 B) and Fe2 +/Fe (-0,440 B) in the reference book, and then we calculate values of potentials on Nernst's equation:
E(Сr2+/Cr) = -0,744 + (0,059/2)*lg(0,839) = -0,744 + (0,059/2)(-0.076) = -0,746 V,
E(Fe2+/Fe) = -0,13 + (0,059/2)*lg(0,0110) = -0,13 + (0,059/2)(-1.959)= -0,188 V.
Element EMF: E = E (Fe2 +/Fe) - E (Zn2 +/Zn) =-0,188 - (-0,746) = 0,558 V.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS