Question #56045

A tank of oxygen holds 28.0 L of oxygen (O2) at a pressure of 26.0 atm .
What is the volume of this gas when it is released at a pressure of 1.00 atm with no change in temperature and amount of gas?
Express your answer with the appropriate units.
V=???

Expert's answer

The final volume can be calculated using the formula of Boyle’s gas law converting the values to SI units P2 = 101325 Pa; P1 = 2634450 Pa; V1 = 0.028 m3
V2 = P1V1/P2
V2 = 2634450 x 0.028/101325 = 0.728 m3
Answer: 0.728 m3
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS