Question #54862

A 20.0 gram aluminum ball (specific heat 0.90 J g‐1 °C‐1) at 80 °C was placed in 50 grams of water initially at 22.9 °C. What is the final temperature of the water and aluminum assuming no heat was lost during the energy exchange.

Expert's answer

Answer on question #54862 - Chemistry - General chemistry

Question:

A 20.0 gram aluminum ball (specific heat 0.90 J g⁻¹ °C⁻¹) at 80 °C was placed in 50 grams of water initially at 22.9 °C. What is the final temperature of the water and aluminum assuming no heat was lost during the energy exchange.

Solution:

The energy amount going out of the warm water is equal to the energy amount going into the cool water. This means:


qlost=qgainq_{\text{lost}} = q_{\text{gain}}q=m×C×ΔTq = m \times C \times \Delta T


by substitution:


m1×C1(T1−x)=m2×C2(x−T2)m_1 \times C_1(T_1 - x) = m_2 \times C_2(x - T_2)20×0.9×(80−x)=50×1(x−22.9)20 \times 0.9 \times (80 - x) = 50 \times 1(x - 22.9)1440−18x=50x−11451440 - 18x = 50x - 114568x=258568x = 2585x=38.01x = 38.01

Answer:

the final temperature of water and aluminum is 38.01 °C

www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS