Question #52868

. At STP, a galvanic cell was set up having the following half-reactions.
Fe2+(aq) + 2e- → Fe(s) -0.41
Cu2+(aq) + 2e-→ Cu(s) 0.34

The copper half-cell contained 100.0 mL of 1.00 M CuSO4, The lead half-cell contained 50.0 mL of 0.100 M FeSO4, to which was added 50.0 mL of 0.300 M NaOH. The cell potential was measured to be 1.155 V. What is the concentration of Fe2+ in the iron half-cell?

Expert's answer

Answer on Question #52868 – Chemistry – General chemistry

Question:

At STP, a galvanic cell was set up having the following half-reactions.


Fe2+(aq)+2e−→Fe(s)−0.41\mathrm{Fe}^{2+}(\mathrm{aq}) + 2\mathrm{e}^{-} \rightarrow \mathrm{Fe}(\mathrm{s}) -0.41Cu2+(aq)+2e−→Cu(s)0.34\mathrm{Cu}^{2+}(\mathrm{aq}) + 2\mathrm{e}^{-} \rightarrow \mathrm{Cu}(\mathrm{s}) 0.34


The copper half-cell contained 100.0 mL100.0\,\mathrm{mL} of 1.00 M CuSO41.00\,\mathrm{M}\,\mathrm{CuSO}_4, The lead half-cell contained 50.0 mL50.0\,\mathrm{mL} of 0.100 M FeSO40.100\,\mathrm{M}\,\mathrm{FeSO}_4, to which was added 50.0 mL50.0\,\mathrm{mL} of 0.300 M NaOH0.300\,\mathrm{M}\,\mathrm{NaOH}. The cell potential was measured to be 1.155 V1.155\,\mathrm{V}. What is the concentration of Fe2+\mathrm{Fe}^{2+} in the iron half-cell?

Solution:

E=E0−RTnFlog⁡c(Fe2+)c(Cu2+)E = E^0 - \frac{RT}{nF} \log \frac{c(\mathrm{Fe}^{2+})}{c(\mathrm{Cu}^{2+})}E=E0−0.05922log⁡c(Fe2+)c(Cu2+)E = E^0 - \frac{0.0592}{2} \log \frac{c(\mathrm{Fe}^{2+})}{c(\mathrm{Cu}^{2+})}E0=φ(Cu2+/Cu)−φ(Fe2+/Fe)=0.34+0.41=0.75E^0 = \varphi(\mathrm{Cu}^{2+}/\mathrm{Cu}) - \varphi(\mathrm{Fe}^{2+}/\mathrm{Fe}) = 0.34 + 0.41 = 0.751.115=0.75−0.05922log⁡c(Fe2+)c(Cu2+)1.115 = 0.75 - \frac{0.0592}{2} \log \frac{c(\mathrm{Fe}^{2+})}{c(\mathrm{Cu}^{2+})}log⁡c(Fe2+)c(Cu2+)=−2⋅(1.155−0.750.0592)\log \frac{c(\mathrm{Fe}^{2+})}{c(\mathrm{Cu}^{2+})} = -2 \cdot \left( \frac{1.155 - 0.75}{0.0592} \right)c(Fe2+)c(Cu2+)=2⋅10−14\frac{c(\mathrm{Fe}^{2+})}{c(\mathrm{Cu}^{2+})} = 2 \cdot 10^{-14}c(Fe2+)=2⋅10−14 mol L−1c(\mathrm{Fe}^{2+}) = 2 \cdot 10^{-14} \,\mathrm{mol}\,\mathrm{L}^{-1}


Such a low concentration can be explained with the formation of insoluble iron (II) hydroxide with NaOH addition:


Fe2++2OH−=Fe(OH)2↓,Ks=1.4⋅10−15\mathrm{Fe}^{2+} + 2\mathrm{OH}^{-} = \mathrm{Fe}(\mathrm{OH})_2 \downarrow, \quad K_s = 1.4 \cdot 10^{-15}


Answer: 2⋅10−14 mol L−12 \cdot 10^{-14}\,\mathrm{mol}\,\mathrm{L}^{-1}

www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS