Question #349420

A carnot engine operated between two temperature reservoirs mainted at 493.15K and 298.15K, respectively. If the desired output of the engine is 20.00kW, find the heat transfer to the low temperature reservior

Expert's answer

WQH=1TCTH\cfrac {W}{Q_H}= 1- \cfrac {T_C}{T_H}


20QH=1298,15493,15\cfrac {20}{Q_H} = 1-\cfrac{298,15}{493,15}


QH=50,58 kWQ_H = 50,58 ~kW


Answer: 50,58 kW

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS