Question #348471

In a titration experiment, an average of 15.2 mL of a 0.25 mol/L NaOH solution was needed to neutralize 20.0 mL of an unknown concentration of HCl. What is the molar concentration of the HCl solution?


Expert's answer

1.

We can find the amount of NaOH by the following formula:

n = CM * V

n(NaOH) = 0,25mol/l * 0,0152 l = 0,0038mol

2.

We find the amount of HCl.

NaOH + HCl = NaCl + H2O

1mol NaOH — 1mol HCl

0,0038mol NaOH — X

X = 0,0038 mol HCl

3.

We find the concentration of HCl by the following formula:

CM=nV=0,00380,02=0,19mol/lC_M= \cfrac {n} {V}= \cfrac {0,0038}{0,02}= 0,19mol/l


Answer: 0,19 mol/l

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS