Question #348255

A forensic scientist analyzes a sample for sodium arsenate, Na 3 AsO 4 (s), a source of arsenic. Calculate

the percentage composition of sodium arsenate.


Expert's answer

Mr(Na) = 23 g/mol

Mr(As) = 75 g/mol

Mr(O) = 16 g/mol

Mr(Na3AsO4) = 208 g/mol



Na=23∗3208∗100=33,17Na= \frac{23*3}{208}*100= 33,17% %


As=75208∗100=36,06As= \frac {75}{208}*100= 36,06% %


O=16∗4208∗100=30,77O= \frac {16*4}{208}*100= 30,77% %


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS