Question #340622

Calculate the number of milliliters of solution required to provide the following:


a. 17.5 g of sulfuric acid from a 2.50 N solution in reactions that replace both hydrogen ions.


b. 24.2 g of calcium chloride from a 1.25 N solution in reactions that replace both chloride ions.


1
Expert's answer
2022-05-16T23:55:02-0400

c((H2SO4)=2.5n=2.5/2=1.25Mc((H_2SO_4)=2.5 n=2.5/2=1.25 M

M(H2SO4)=2x1+32+16x4=98g/moleM(H_2SO_4)=2x1+32+16x4=98 g/mole

n(H2SO4)=17.5/98=0.179molen(H_2SO_4)=17.5 /98=0.179 mole

V(H2SO4)=0.179/1.25=0.1428l=142.8mlV(H_2SO_4)=0.179/1.25=0.1428 l=142.8 ml

b.c(CaCl2)=1.25n=1.25/2=0.625Mc(CaCl_2)=1.25 n=1.25/2=0.625 M

M(CaCl2)=40+2x35.5=111g/moleM(CaCl_2)=40+2x35.5=111 g/mole

n(CaCl2)=24.2/111=0.218molen(CaCl_2)=24.2/111=0.218 mole

V(CaCl2)=0.218/0.625=0.3488l=348.8mlV(CaCl_2)=0.218/0.625=0.3488 l=348.8 ml







Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS