Question #332642

A 0.415 g sample of KHP will be titrated with a NaOH solution with an assumed concentration of 0.100 M. 

Calculate the volume of NaOH that should neutralize the KHP sample.


Expert's answer

n(KHP)=0.415/204.22=2.03_10^-3 mol; C(NaOH)V(NaOH)=n(KHP), thus V(NaOH)= (2.03_10^-3)/0.100=0.0203 liters = 20.3 ml


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS