Question #329859

What is the PH of a solution having the following H+ concentration?

a. 5*10-3 M

b. 0.003M

c. 2.0*10-6

Expert's answer

pH = -log10c(H+)


a. pH = -log105*10-3 = 2.30

b. pH = -log100.003 = 2.52

c. pH = -log102.0*10-6 = 5.70



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS