1. When a solution of lead(II) nitrate is mixed with a solution of potassium chromate, a yellow precipitate forms according to the equation.
ππ(ππ3 )2 (ππ) + πΎ2πΆππ4 (ππ) β πππΆππ4 (π ) + 2πΎππ3
(a)What volume of 0.105 M lead (II) nitrate is required to react with 100 mL of 0.120 M potassium chromate
(b)What mass of πππΆππ4 solid forms?
2. Suppose a titration is run in which 25.05 mL of NaOH solution of unknown concentration reacts with 25.00 mL of 0.1000 M π»2ππ4 solution. The chemical equation that summarizes the reaction is as follows:
π»2ππ4 (ππ) + 2ππππ»(ππ) β 2π»2π(π) + ππ2ππ4(ππ)
What is the molarity of the solution?
3. If a solution of π΄πππ3 is added to an HCl solution, insoluble AgCl will precipitate:
π΄πππ3 (ππ) + π»πΆπ(ππ) β π΄ππΆπ(π ) + π»ππ3(ππ)
(a)What volume of 1.20 M π΄πππ3 solution must be added to 250.0 mL of a 0.100 M HCl solution to precipitate all the chloride ion?
(b)What mass of AgCl should precipitate?
1.) ππ(ππ3Β )2Β (ππ) + πΎ2πΆππ4Β (ππ) β πππΆππ4Β (π ) + 2πΎππ3;
C(ππ(ππ3Β )2) = 0.105 M;
C(πΎ2πΆππ4) = 0.120 M;
V(πΎ2πΆππ4) = 100 mL = 0.100 L;
a) C1 * V1 = C2 * V2
V(ππ(ππ3Β )2) = C(πΎ2πΆππ4) * V(πΎ2πΆππ4)/C(ππ(ππ3Β )2) = 0.120 * 0.100/0.105 = 0.114 L = 114 mL;
b) n(πΎ2πΆππ4) = C(πΎ2πΆππ4) * V(πΎ2πΆππ4) = 0.120 * 0.1 = 0.012 mol;
n(πππΆππ4) = n(πΎ2πΆππ4) = n(ππ(ππ3Β )2) = 0.012 mol;
M(πππΆππ4) = 323 g/mol;
m(πππΆππ4) = n(πππΆππ4) * M(πππΆππ4) = 0.012 * 323 = 3.88 g.
2.) π»2ππ4Β (ππ) + 2ππππ»(ππ) β 2π»2π(π) + ππ2ππ4(ππ)
V(H2SO4) = 25.00 mL = 0.02500 L;
C(H2SO4) = 0.1000 M;
V(NaOH) = 25.05 mL = 0.02505 L;
C(H2SO4) * V(H2SO4) = C(NaOH) * V(NaOH)/2;
C(NaOH) = C(H2SO4) * V(H2SO4) * 2/V(NaOH) = 0.1000 * 25.00 * 2/25.05 = 0.1996 M.
3.) π΄πππ3Β (ππ) + π»πΆπ(ππ) β π΄ππΆπ(π ) + π»ππ3(ππ)
V(HCl) = 250.0 mL = 0.2500 L;
C(HCl) = 0.100 M;
C(π΄πππ3) = 1.200 M
a) C(π΄πππ3) * V(π΄πππ3) = C(HCl) * V(HCl);
V(π΄πππ3) = C(HCl) * V(HCl)/C(π΄πππ3) = 0.100 * 0.2500/1.2 = 0.0208 = 20.8 mL.
b) n(HCl) = C(HCl) * V(HCl) = 0.100 * 0.2500 = 0.025 mol;
n(AgCl) = n(HCl) = n(π΄πππ3) = 0.025 mol;
M(AgCl) = 143 g/mole
m(AgCl) = n(AgCl) * M(AgCl) = 0.025 * 143 = 3.6 g.
Comments
Leave a comment