Question #319016

Calculate the volume, in mL, of 1.72 M HCl solution that will react with 2.67 mol of CaCO3?


HCI + CaCO3 ---> CaCl2 + H2O + CO2

Expert's answer

C(HCl) = 1.72 M;

n(CaCO3) = 2.67 mol;

2HCI + CaCO3 ---> CaCl2 + H2O + CO2;

For following chemical reaction:

n(HCl) = 2 * n(CaCO3) = 2 * 2.67 = 5.34 mol;

C(HCl) = n(HCl)/V(HCl);

V(HCl) = n(HCl)/C(HCl) = 5.34/1.72 = 3.105 L = 3105 mL.

Answer: 3105 mL.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS