Question #317062

A sample of N2 gas (2.0 mmol) effused through a pinhole in 5.5 s. It will take __________ s for the same amount of CH4 to effuse under the same conditions.



Expert's answer

t directly proportional to M\sqrt{M}

(5.5/x) = (28/16\sqrt{28/16} )

(5.5/x) = 1.32

x= 5.5/1.32 = 4.17s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS