a 17.50mL sample of a gas as at 4.500 atm. what will be the volume if the pressure becomes 1.500 atm, with a fixed amount of gas and temperature?
P1V1=P2V2P_1V_1=P_2V_2P1V1=P2V2
4.5×17.5=1.5×V24.5×17.5=1.5×V_24.5×17.5=1.5×V2
V2=52.5mlV_2=52.5mlV2=52.5ml
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments