Answer to Question #288627 in General Chemistry for jas

Question #288627

Mg(OH)2 + HCl → MgCl2 + H2O

Determine the number of moles of magnesium chloride produced when 5.0 mol of HCl is combined with excess Mg(OH)2


1
Expert's answer
2022-01-20T03:50:01-0500



Balanced equation


Mg(OH)2+2HClMgCl2+2H2OMg(OH)_2+2HCl\to\>MgCl_2+2H_2O


Moles of MgCl2=12×MgCl_2=\frac{1}{2}× moles of HClHCl

=12×5=\frac{1}{2}×5

=2.5=2.5 moles




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog