Question #278709

Calculate the mass in grams of NaOH that must be added to make a 15% solution. Density of water= 1g/ml.

Expert's answer

Mass percentage (WW)(\frac{W}{W}) is the mass of solute ( in grams) in 100g100g solution expressed in percentage


Mass by volume percentage (WV)(\frac{W}{V}) is the mass of solute present in 100ml100ml of aqueous solution.


The 15%15\% solution of NaOH is not specified.

Assuming it is 15%15\% in reference to mass percentage (WW);(\frac{W}{W});


15g15g of NaOH will be dissolved in (100−15)=85g(100-15)=85g of water


Volume of 85g85g of water =851=85ml=\frac{85}{1}=85ml


Therefore 15g15g of NaOH will be dissolved in 85ml of water.


From mass by volume percentage concept;

15g15g of NaOH will be dissolved to make 100ml of solution


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS