Question #253800

one gallon of gasoline in an automobile's engine produces on the average 9.5 kg of carbon dioxide, which is a greenhouse gas, that is, it promotes the warming of Earth's atmosphore. Calculate the annual production of carbon dioxide in kilograms if there are 250 million cars in the United States and each car covers a distance of 5000 mi at a consumption rate of 20 miles per gallon.


Expert's answer

A gallon gasoline → 9.5 kg CO2

250 000 000 cars

1 car → 5000 miles

250×106×5000=12500×109  miles250 \times 10^6 \times 5000 = 12500 \times 10^9 \;miles

Total distance by all cars =12500×109  miles= 12500 \times 10^9 \;miles

20 miles → 1 gallon

12500×109  miles  require=12500×10920=62.5×109  gallons12500 \times 10^9 \;miles \; require = \frac{12500 \times 10^9}{20} = 62.5 \times 10^9 \;gallons

Amount of gasoline used =62.5×109  gallons= 62.5 \times 10^9 \;gallons

Total amount of CO2 production

=62.5×109×9.5=593.75×109  kg  CO2= 62.5 \times 10^9 \times 9.5 = 593.75 \times 10^9 \;kg \;CO_2

Answer: 593.75×109  kg593.75 \times 10^9 \;kg


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS