Question #253342

CO was allowed to react with Fe2O3 in the amount of 43.95grams.what is the amount of Fe that will be created because of the reaction?


Expert's answer

The mass of iron oxide which reacts with 36.03 g of carbon = 159.69 g


The mass of iron oxide which reacts with 8.320 g of carbon= (159.69 x8.320) / 32.03 = 41.48 g


2.


2Na + Cl_2 \to 2NaCl


According to the chemical equation written above


2 moles of Na (23 x 2 = 46 g ) reacts with amount of chlorine = 1 mol (70.9 g)


7.589 g of Na reacts with amount of chlorine = (70.9 x 7.589) / 46 = 11.697 g


Given mass of chlorine = 30.54 g


Na is limiting reagent as it will decide the yield of the reaction products.


and Cl2 is excess reagent.


Now , theoretical yield of NaCl can be calculated as :


46 g of sodium reacts with chlorine to give = 58.44 g of NaCl


7.589 g of Na reacts with chlorine and will give = (58.44 x 7.589) / 46 =9.641 g


Theoretical yield = 9.641 g


Excess reagent used = 11.697 g


Excess reagent leftover= 30.540 g - 11.697 g =`8.843 g


Actual yield = 1.635 g


Yield % =( Actual yield x 100) / theoretical yield = (1.635 x 100) / 9.641 = 16.95 %


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS