Question #250921

A sample of gas has a volume of 2.8 L at a temperature of 27 °C. What temperature is

needed to expand the volume to 15 L? The pressure and number of moles are constant.


Expert's answer

V1=2.8  LT1=27  °C=300  KV2=15  LP=constantV1T1=V2T2T2=T1×V2V1=300×152.8=1607.1  K=1334  °CV_1 = 2.8 \;L \\ T_1 = 27 \;°C = 300 \;K\\ V_2 = 15 \;L \\ P= constant \\ \frac{V_1}{T_1} = \frac{V_2}{T_2} \\ T_2 = \frac{T_1 \times V_2}{V_1} \\ = \frac{300 \times 15}{2.8} \\ = 1607.1 \;K \\ = 1334 \;°C

Answer: 1334 °C


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS