Question #247501

A gas is collected at 22.0 ˚C and 745.0 mm Hg. When the temperature is changed to 0 ˚C, what is the resulting pressure?


Expert's answer

T1=22+273=295  KT2=0+273=273  Kp1=745.0  mmHgp1T1=p2T2p2=p1T2T1=745.0×273295=689.44  mmHgT_1 = 22+273 =295 \;K \\ T_2 = 0 + 273 = 273 \;K \\ p_1 = 745.0 \;mmHg \\ \frac{p_1}{T_1} = \frac{p_2}{T_2} \\ p_2 = \frac{p_1T_2}{T_1} \\ = \frac{745.0 \times 273}{295} = 689.44 \;mmHg


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS