Question #247420

Carbonic acid, H2CO3, is unstable and rapidly decomposes to water and carbon dioxide. Write a balanced molecular chemical equation to describe the reaction. If 20.0 g of carbonic acid reacts completely, what mass of water forms?


Expert's answer

H2CO3→CO2+H2OH_2CO_3 → CO_2 + H_2O



Moles of H2CO3=2062.03=0.322molesH_2CO_3= \frac{20} {62.03}=0.322moles


Moles of water = 0.322


Mass of H2O=H_2O= 0.322×18.02=5.802grams0.322× 18.02=5.802grams




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS