Question #247209

A sample of nitrogen gas has a volume of 3.76 L at 27°C. What volume will it occupy at 270. K if the pressure and number of mol are constant? Enter your answer in the provided box.

Expert's answer

V1T1=V2T2\frac{V_1}{T_1}=\frac{V_2}{T_2}


3.76(27+273)=V2270\frac{3.76}{(27+273)}=\frac{V_2}{270}


3.76(300)=V2270\frac{3.76}{(300)}=\frac{V_2}{270}


V2=3.76×270(300)=3.384litresV_2=\frac{3.76×270}{(300)}=3.384litres



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS