If a USB drive cost $24.00 for 4 USB’s how many USB drives can you buy for $36
Solution.
One USB drive costs:
"1 \\ USB \\ drive = \\frac{24}{4} = 6"
If one USB drive costs $ 6, that you can buy it for $ 36:
"N \\ USB drive = \\frac{36}{6} = 6"
Answer:
6 USB drives
Comments
Leave a comment