Question #234591

A typical protein contains 16wt.% Nitrogen. A 0.500ml aliquot of protein solution was digested and the liberated NH_(3) was diluted into 10.00ml of 0.02140mol HCL. Unreacted HCL require 3.26ml of 0.0198mol of NaOH for complete titration. Find the concentration of protein in the original sample.


Expert's answer

If we consider that all the reactions occurred without any interference, we have to calculate how much HCl was left at the end to then know how much HCl reacted with the NH3 produced.


3.26 mL sol. NaOH(0.0198 mol NaOH1000 mL sol. NaOH)(1 mol HCl1 mol NaOH)(1000 mL sol. HCl0.02140 mol HCl)=3.016 mL sol. HCl3.26\,{mL}\,sol.\,{NaOH}(\dfrac{0.0198\,mol\,{NaOH}}{1000\,mL\,sol.\,{NaOH}})(\dfrac{1\,mol\,{HCl}}{1\,mol\,{NaOH}})(\dfrac{1000\,mL\,sol.\,{HCl}}{0.02140\,mol\,{HCl}}) \\ =3.016\,{mL}\,sol.\,{HCl}


Now that we know the volume of HCl equivalent to the remaining we can confirm how much HCl reacted before as Vrx=Vi−Vf=(10.00−3.016) mL=6.984 mLV_{rx}=V_i-V_{f}=(10.00-3.016)\,mL=6.984\,mL


With that last piece of information we can calculate the mass of nitrogen contained in the sample and with that the concentration of protein in the original sample:


6.984 mL sol. HCl(0.02140 mol HCl1000 mL sol. HCl)(1 mol NH31 mol HCl)(14.01 g N1 mol NH3)(100 g protein16 g N)=0.01309 g of protein.6.984\,{mL}\,sol.\,{HCl}(\dfrac{0.02140\,mol\,{HCl}}{1000\,mL\,sol.\,{HCl}})(\dfrac{1\,mol\,{NH_3}}{1\,mol\,{HCl}})(\dfrac{14.01\,g\,{N}}{1\,mol\,{NH_3}})(\dfrac{100\,g\,{protein}}{16\,g\,{N}}) \\ =0.01309 \text{ g of protein.}



C=0.01309 g of protein0.500 mL(1000 mL/L)=26.18 g/LC=\dfrac{0.01309 \text{ g of protein}}{0.500\,{mL}}(1000\,mL/L)=26.18\,g/L


In conclusion, the concentration of protein on the sample is about 26.18 g/L

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS