Question #223529

A compound is found to contain 15.12 % phosphorus, 6.841 % nitrogen, and 78.03 % bromine by mass.


Expert's answer

Solution


P= 15.21%

N=6.841%

B=78.03%

Molar mass P=0.4881,N=0.4884,B=0.97

divide by the smallest number

P=0.48810.4881=1P=\frac{0.4881}{0.4881}=1


N=0.48840.4881=1N=\frac{0.4884}{0.4881}=1


B=0.97650.4881=2B= \frac{0.9765}{0.4881}= 2


Empirical formula Br2NP


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS